Grudnik – kwiat domowy kwitnący w grudniu

Kaktus bożonarodzeniowy, grudnik, grudzień, szlumbergera, zygokaktus – kwiat ten ma wiele nazw. Najbardziej popularna to grudnik bo kwitnie w grudniu.

Jest roślina domowa. Swoimi różowymi, czerwonymi, fioletowymi lub białymi kwiatami cieszy nas wtedy kiedy inne rośliny nie kwitną. Ma też ciekawe płaskie łodygi złożone jakby z kilku części. Są one na tyle szerokei, że rekompensują brak liści. Kwiaty pojawiają się na końcówkach łodyg. Niestety kwiaty nie utrzymują się zbyt długo.

Grudnik lubi stanowiska jasne ale nie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być próchnicza, wilgotna. Nie należy jednak zalewać doniczki gdyż w stojącej wodzie źle się czuje. Idealna temperatura w czasie kwitnienia to ok. 20°C dlatego nie trzymajmy go blisko kaloryferów. Nawozimy dwa razy  wiosną i latem oraz co 2 tygodnie w okresie tworzenia się pąków.

Roślina musi wtedy przejść dwukrotnie w ciągu roku w stan spoczynku. Latem oraz zaraz po kwitnieniu powinniśmy przenosić roślinę w miejsce, gdzie temperatura wynosi ok 15°C. Wtedy również zaprzestajemy podlewania i nawożenia. Okres spoczynku powinien trwać ok 5 tygodni.

Bardzo łatwo się rozmnaża poprzez sadzonki pędowe.

UWAGA!!! Podczas kwitnienia absolutnie nie wolno dotykać rośliny, obracać doniczki, przestawiać rośliny. Spowoduje to opadnięcie kwiatów już na drugi dzień.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *