Polecamy z Sadowniczy.pl:

Choroby i szkodniki

Uwiąd powojników – usychające liście clematisów

Clematisom usychają liście? Prawdopodobnie zostały zaatakowane przez uwiąd. To groźna choroba i rzadko udaje się roślinie przetrwać. Właściwa pielęgnacja to najlepsza profilaktyka.

Clematisy, które są uprawiane w złych warunkach, często dotyka choroba zwana uwiądem powojników. Powoduje ona więdnięcie i zamieranie pędów roślin. Najczęściej chorują na nią powojniki uprawiane w złej glebie  lub zbyt płytko posadzone. Rozwojowi choroby sprzyja wilgoć, dlatego unikajmy zraszania wodą liści i kwiatów. Porażone pędy należy obciąć i spalić, a roślinę opryskać Topsinem M500. Choroba ta rzadko atakuje korzenie, dlatego odrośnie nawet gdy będzie trzeba obciąć wszystkie pędy. Profilaktycznie możemy również stosować opryski preparatami przyjaznymi środowisku, takimi jak Bioczos, Biochikol, Grevit. Clematisy będą bardziej odporne, gdy będziemy o nie prawidłowo dbali. Należy je posadzić odpowiednio głęboko aby system korzeniowy dobrze się rozwinął, regularnie nawozić (ale nie przenawozić) oraz na bieżąco obrywać wszystkie porażone liście i kwiaty.

Przeczytaj również:

Autor: Tomasz Dominik Kok

Zobacz również:

Rośliny na żywopłot - którą najlepiej wybrać?
Jaką kosiarkę wybrać?
Ogrodnik Tomek o tym jak przedłużyć trwałość choinki w Pytaniu na śniadanie TVP2
Rak bakteryjny drzew owocowych - objawy i zwalczanie

Dyskusja

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu...

Skomentuj

O mnie…

Ogrodnik Tomek w telewizji

Najpopularniesze

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z ogrodnikiem Tomkiem - zapisz się na newsletter. Aktualne artykuły i kalendarz ogrodnika na bieżąco na Twoją skrzynkę. Nie zapomnisz o niczym!

Po zapisaniu się sprawdź pocztę i potwierdź zapis.

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.