Polecamy z Sadowniczy.pl:

Choroby i szkodniki

Uwiąd powojników – usychające liście clematisów

Clematisom usychają liście? Prawdopodobnie zostały zaatakowane przez uwiąd. To groźna choroba i rzadko udaje się roślinie przetrwać. Właściwa pielęgnacja to najlepsza profilaktyka.

Clematisy, które są uprawiane w złych warunkach, często dotyka choroba zwana uwiądem powojników. Powoduje ona więdnięcie i zamieranie pędów roślin. Najczęściej chorują na nią powojniki uprawiane w złej glebie  lub zbyt płytko posadzone. Rozwojowi choroby sprzyja wilgoć, dlatego unikajmy zraszania wodą liści i kwiatów. Porażone pędy należy obciąć i spalić, a roślinę opryskać Topsinem M500. Choroba ta rzadko atakuje korzenie, dlatego odrośnie nawet gdy będzie trzeba obciąć wszystkie pędy. Profilaktycznie możemy również stosować opryski preparatami przyjaznymi środowisku, takimi jak Bioczos, Biochikol, Grevit. Clematisy będą bardziej odporne, gdy będziemy o nie prawidłowo dbali. Należy je posadzić odpowiednio głęboko aby system korzeniowy dobrze się rozwinął, regularnie nawozić (ale nie przenawozić) oraz na bieżąco obrywać wszystkie porażone liście i kwiaty.

Przeczytaj również:

Autor: Tomasz Dominik Kok

Zobacz również:

Żółknące, usychające iglaki - sposoby walki z fytoftorozą
Mączniak prawdziwy - zwalczanie
Szrotówek - jak zwalczyć szkodnika kasztanowców
Choroby róż - mączniak prawdziwy, czarna plamistość, rdza róży, szara pleśń, antraknoza róży, rak ró...

Dyskusja

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu...

Skomentuj

O mnie…

Ogrodnik Tomek w telewizji

Rośliny z Sadowniczy.pl

Najpopularniesze

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z ogrodnikiem Tomkiem - zapisz się na newsletter. Aktualne artykuły i kalendarz ogrodnika na bieżąco na Twoją skrzynkę. Nie zapomnisz o niczym!

Po zapisaniu się sprawdź pocztę i potwierdź zapis.

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.