Jak zrobić fontannę ogrodową? Źródełko z kamienia

Woda w ogrodzie jest bardzo ważna. Miło jest posłuchać jej szumu, a ptaki i owady mogą ugasić pragnienie. Co jednak mamy zrobić gdy nasz ogródek jest za mały na staw, oczko wodne, czy strumyk?

Fontanna

O wodzie w ogrodzie myślałem od dawana, ale ciągle nie wiedziałem co wybrać. Oczka wodnego nie chciałem z obawy przed komarami, kaskada wodna była za droga, myślałem też o rzygaczu (to taka płaskorzeźba montowana na ścianie, której wypływa woda). Podczas wizyty w centrum ogrodniczym w Kobyłce pod Warszawą zobaczyłem ciekawą fontannę. Z przewierconego kamienia tryskała woda, a bok siedział żeliwny skrzat grający na fujarce, z której również wypływała woda. Postanowiłem wzorować się na tym pomyśle i zbudować coś podobnego u siebie. Z żeliwnego skrzata oczywiście zrezygnowałem – cena ok. 1tys. zł., a resztę materiałów zdobyłem jak najtańszym kosztem.

Do budowy fontanny potrzeba:

 • pojemnik budowlany,
 • pompa,
 • przewiercony kamień,
 • kamienie otoczaki,
 • łupek na murek,
 • folia budowlana, ruszt, siatka

Fontannę w prosty sposób możemy  zrobić samemu. Do wykonania potrzebne nam będą: pojemnik budowlany o średnicy ok. 50cm, metalowa kratka (ruszt) większa niż pojemnik, plastikowa siatka ogrodzeniowa o drobnych oczkach (ok. 1cm), folia budowlana, pompa fontannowa o wydajności 1000-1500l/h, kamienie, łupki, duży kamień przewiercony na wylot. Takiego kamienia nie można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Ja znalazłem taki w sklepie przy ul. Łodygowej w Ząbkach. Kiedyś widziałem je również w Leroy Merlin. Wybrany kamień możemy też przewiercić u kamieniarza.

Jak wykonać fontannę?

Najpierw musimy zaplanować, w którym miejscu będzie nasze źródełko, jaki ma mieć kształt, czy jest tam źródło prądu. Gdy mamy już w głowie projekt, przystępujemy do pracy. Ustawiamy pojemnik budowlany na ziemi, a następnie obsypujemy go na około ziemią. Boki wykańczamy murkiem z łupka. Nie musimy używać żadnej zaprawy, kamienie układamy jeden na drugim. Pojemnik wykładamy folią budowlaną, tak aby wystawała na ziemię ok. 30cm (mogą być 2 warstwy). Następnie wkładamy na dno pompę fontannową, tak aby jej górna rurka wystawała 10-20 cm nad pojemnik. Całość przykrywamy metalowym rusztem oraz plastikową siatką. Przed układaniem kamieni, warto napełnić pojemnik wodą, podłączyć pompę do prądu i sprawdzić czy fontanna działa. Teraz możemy przystąpić do wykańczania naszego źródełka kamieniami. Na plastikową siatkę wysypujemy drobne kamienie, a na wystającą rurkę od fontanny nakładamy przewiercony na wylot kamień. Tak wykonana fontanna na pewno będzie cieszyła nasze oczy i uszy oraz umili czas spędzony w ogródku.

Fontanna

Fontanna

Fontanna

Fontanna

Jeśli chcesz, możemy wykonać taką fontannę w Twoim ogrodzie – zobacz

9 thoughts on “Jak zrobić fontannę ogrodową? Źródełko z kamienia

 • 26 maja at 07:20
  Permalink

  W jaki sposób jest czyszczony filtr od pompy w tej fontannie ?

  Reply
  • 6 czerwca at 17:00
   Permalink

   Co roku wiosną podczas montażu. Zimą pompa jest chowana.

   Reply
 • 7 października at 17:11
  Permalink

  Witam, czy często trzeba dolewać wody?

  Reply
  • 7 października at 21:10
   Permalink

   Jeszcze nigdy nie dolewałem wody zarówno u siebie jak i u klientów. Pojemnik jest na tyle duży, a parowanie małe, więc deszcze uzupełniają wodę. Nawet w czasie kilku tygodniowych upałów wody nie braknie.

   Reply
 • 10 maja at 14:45
  Permalink

  Gdzie udało się panu zakupić pokazany na zdjęciu ruszt… Niestety ani w Obi, ani Castoramie czy LM nie udało mi się takiego namierzyć.

  Z góry dzięki za pomoc (także dotyczącą wykonania fontanny)…

  Reply
  • 11 maja at 13:15
   Permalink

   Ostaatnio robiłem taki ruszt z panelu ogrodzeniowego, który przyciąłem do odpowiednich rozmiarów. Wcześniej wykorzystałem dużą półkę z systemu szaf przesuwnych.

   Reply
 • 18 maja at 13:07
  Permalink

  Witam a w jakim sklepie na łodygowej w ząbkach Pan widzial takie kamienie?

  Reply
 • 4 lipca at 15:14
  Permalink

  Dzień dobry, czy zamiast pompy elektrycznej nadaje się pompa solarna?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *