Polecamy z Sadowniczy.pl:

Dekoracje ogrodowe

Jak zrobić fontannę ogrodową? Źródełko z kamienia

Woda w ogrodzie jest bardzo ważna. Miło jest posłuchać jej szumu, a ptaki i owady mogą ugasić pragnienie. Co jednak mamy zrobić gdy nasz ogródek jest za mały na staw, oczko wodne, czy strumyk?

O wodzie w ogrodzie myślałem od dawana, ale ciągle nie wiedziałem co wybrać. Oczka wodnego nie chciałem z obawy przed komarami, kaskada wodna była za droga, myślałem też o rzygaczu (to taka płaskorzeźba montowana na ścianie, której wypływa woda). Podczas wizyty w centrum ogrodniczym w Kobyłce pod Warszawą zobaczyłem ciekawą fontannę. Z przewierconego kamienia tryskała woda, a bok siedział żeliwny skrzat grający na fujarce, z której również wypływała woda. Postanowiłem wzorować się na tym pomyśle i zbudować coś podobnego u siebie. Z żeliwnego skrzata oczywiście zrezygnowałem – cena ok. 1tys. zł., a resztę materiałów zdobyłem jak najtańszym kosztem.

Fontannę w prosty sposób możemy  zrobić samemu. Do wykonania potrzebne nam będą: pojemnik budowlany o średnicy ok. 50cm, metalowa kratka (ruszt) większa niż pojemnik, plastikowa siatka ogrodzeniowa o drobnych oczkach (ok. 1cm), folia budowlana, pompa fontannowa o wydajności 1000-1500l/h, kamienie, łupki, duży kamień przewiercony na wylot. Takiego kamienia nie można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Ja znalazłem taki w sklepie przy ul. Łodygowej w Ząbkach. Wybrany kamień możemy też przewiercić u kamieniarza.

Najpierw musimy zaplanować, w którym miejscu będzie nasze źródełko, jaki ma mieć kształt, czy jest tam źródło prądu. Gdy mamy już w głowie projekt, przystępujemy do pracy. Ustawiamy pojemnik budowlany na ziemi, a następnie obsypujemy go na około ziemią. Boki wykańczamy murkiem z łupka. Nie musimy używać żadnej zaprawy, kamienie układamy jeden na drugim. Pojemnik wykładamy folią budowlaną, tak aby wystawała na ziemię ok. 30cm (mogą być 2 warstwy). Następnie wkładamy na dno pompę fontannową, tak aby jej górna rurka wystawała 10-20 cm nad pojemnik. Całość przykrywamy metalowym rusztem oraz plastikową siatką. Przed układaniem kamieni, warto napełnić pojemnik wodą, podłączyć pompę do prądu i sprawdzić czy fontanna działa. Teraz możemy przystąpić do wykańczania naszego źródełka kamieniami. Na plastikową siatkę wysypujemy drobne kamienie, a na wystającą rurkę od fontanny nakładamy przewiercony na wylot kamień. Tak wykonana fontanna na pewno będzie cieszyła nasze oczy i uszy oraz umili czas spędzony w ogródku.

Do budowy fontanny potrzeba:

 • pojemnik budowlany,
 • pompa,
 • przewiercony kamień,
 • kamienie otoczaki,
 • łupek na murek,
 • folia budowlana, ruszt, siatka
Autor: Tomasz Dominik Kok
Jeśli chcesz, mogę wykonać taką fontannę w Twoim ogrodzie – zobacz
Jak wykonać fontannę
Poniżej przedstawiam kilka zdjęć, które na pewno ułatwią pracę.
Pojemnik budowlany zakopany w ziemi i obudowany murkiem z łupka.
Pojemnik budowlany zakopany w ziemi i obudowany murkiem z łupka.
Metalowy ruszt ułożony na pojemniku.
Metalowy ruszt ułożony na pojemniku.
Kamienie rozsypane na siatce, którą układamy na ruszcie.
Kamienie rozsypane na siatce, którą układamy na ruszcie.
Gotowa fontanna.
Gotowa fontanna.
 


Zobacz również:

Kiedy i jak często podlewać ogród?
Rącznik pospolity - rycynus
Podkłady kolejowe w ogrodzie - najładniejsze aranżacje
Warszawski park nad Balatonem

Dyskusja

Komentarzy: 7

 1. Witam a w jakim sklepie na łodygowej w ząbkach Pan widzial takie kamienie?

  Dodany przez użytkownika: kasia | 18 maja 2014, 13:07
 2. Gdzie udało się panu zakupić pokazany na zdjęciu ruszt… Niestety ani w Obi, ani Castoramie czy LM nie udało mi się takiego namierzyć.

  Z góry dzięki za pomoc (także dotyczącą wykonania fontanny)…

  Dodany przez użytkownika: Piotrek | 10 maja 2014, 14:45
  • Ostaatnio robiłem taki ruszt z panelu ogrodzeniowego, który przyciąłem do odpowiednich rozmiarów. Wcześniej wykorzystałem dużą półkę z systemu szaf przesuwnych.

   Dodany przez użytkownika: Tomasz Kok | 11 maja 2014, 13:15
 3. Witam, czy często trzeba dolewać wody?

  Dodany przez użytkownika: remusm | 7 października 2013, 17:11
  • Jeszcze nigdy nie dolewałem wody zarówno u siebie jak i u klientów. Pojemnik jest na tyle duży, a parowanie małe, więc deszcze uzupełniają wodę. Nawet w czasie kilku tygodniowych upałów wody nie braknie.

   Dodany przez użytkownika: Tomasz Kok | 7 października 2013, 21:10
 4. W jaki sposób jest czyszczony filtr od pompy w tej fontannie ?

  Dodany przez użytkownika: Beata | 26 maja 2012, 07:20

Skomentuj

O mnie…

Ogrodnik Tomek w telewizji

Najpopularniesze

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z ogrodnikiem Tomkiem - zapisz się na newsletter. Aktualne artykuły i kalendarz ogrodnika na bieżąco na Twoją skrzynkę. Nie zapomnisz o niczym!

Po zapisaniu się sprawdź pocztę i potwierdź zapis.

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.