Polecamy z Sadowniczy.pl:

Porady

Żółknące iglaki – jak zwalczyć przędziorki?

Dbamy o nasze rośliny, nawozimy, podlewamy, opryskujemy je preparatami przeciwko chorobom grzybowym i uniwersalnymi preparatami przeciwko szkodnikom, a tu nagle któraś z nich zaczyna żółknąć, brązowieć, aż w końcu zamiera. Może to być oznaka żerowania przędziorków. Na co zwrócić uwagę i jak z nimi walczyć?

Te pajęczaki z rzędu roztoczy są bardzo niebezpieczne dla naszych roślin. Nawet w ciągu 3 tygodni potrafią uśmiercić nawet dużą roślinę, więc nie życzę nikomu, aby po przyjeździe z wakacji zobaczył w swoim ogrodzie kilka brązowych drzewek, czy krzewów. Przędziorki najczęściej atakują rośliny po deszczowych dniach. Wtedy należy dokładnie obserwować rośliny i patrzyć czy nie ma śladu porażenia. Gdy tylko zobaczymy żółknące liście, natychmiast przystępujemy do oprysków. Przędziorków nie widać gołym okiem ale możemy je dostrzec przez szkło powiększające najczęściej na spodniej stronie liścia. Roślinami najczęściej atakowanymi przez te roztocza są świerki, a ulubioną odmianą jest świerk biały odmiany Conica. Przędziorki chętnie żywią się również roślinami liściastymi, np. wierzbą japońską odmiany Hakuro Nishiki.

Opryski wykonujemy zgodnie  instrukcją zamieszczoną w instrukcji danego środka. Aby oprysk był bardziej skuteczny, powtarzamy go 3 razy w odstępach tygodniowy, najlepiej dwoma różnymi środkami. Uniwersalne środki przeciw szkodnikom mogą być za słabe. Skuteczne preparaty to Magus 200SC, Karate Zeon, Ortus 0,5SC, Omite 570EW, Nissorun 050EC, Catane 800EC, Vertimec 018EC. Niektóre są słabsze, inne silniejsze, więc przed zakupem warto skonsultować się ze sprzedawcą. Ja stosuję Magus i Karate i są bardzo skuteczne.

Osoby nie lubiące stosować w ogrodzie środków chemicznych mogą spróbować metody naturalnej. Polega ona na wprowadzeniu na rośliny innego roztocza, który żywi się przędziorkami. Jest to dobroczynek gruszowiec. Trudno go jednak kupić w zwykłych sklepach ogrodniczych. Opasek z tymi pajęczakami należy szukać w specjalistycznych sklepach dla sadowników.

Tomek Kok

Zobacz również:

Jaką kosiarkę wybrać?
Osutka sosny - zwalczanie
Owies i rzeżucha - zielono na stole i w koszyczku wielkanocnym
Pielęgnacja trawnika. #1 film z serii "Niech żyje ogród!" już jest!

Dyskusja

1 komentarz

  1. Slyszalem o innym naturalnym sposobie minowiecie o oprysku 1-dniowym wyciagiem z pokrzywy. Czy sie sprawdza nie wiem.

    Dodany przez użytkownika: ALi | 11 kwietnia 2014, 09:46

Skomentuj

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.