Polecamy z Sadowniczy.pl:

Porady

Kiedy i jak często podlewać ogród?

Wydawałoby się, że podlewanie ogrodu to prosta czynność, nad którą nie ma co się zastanawiać. Jednak nawet przy dostarczaniu wody naszym roślinom trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, gdyż nieprawidłowym podlewaniem można wyrządzić szkodę w naszych ogrodach.

Podlewanie

Kiedy podlewać?

Rośliny najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie operuje tak mocno jak w ciągu dnia.  Straty wody są wtedy najmniejsze, ponieważ gleba nie paruje tak mocno jak w ciągu dnia. Podlewanie podczas słonecznej pogody jest dodatkowo niebezpieczne dla roślin, gdyż krople wody na liściach działają jak soczewki i mogą poparzyć roślinę. Dotyczy to zarówno roślin na rabatach, balkonowych oraz trawników. Nie wolno także podlewać roślin wieczorem. Nie zdążą one obeschnąć i będą mokre całą noc, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

Jak często podlewać?

Lepiej podlewać rzadziej ale obficie, niż często jedynie zraszając. Trawnikom należy dostarczać wody co kilka dni, a w czasie upałów nawet codziennie. Nie wystarczy krótkie zraszanie, gdyż woda musi dotrzeć na głębokość ok. 15cm. Osiągnie się to zraszając trawnik przez ok. 30-60 minut. Roślinom na rabatach wystarczy podlewanie raz w tygodniu. Trzeba pamiętać, że korzenie roślin rozrastają się na znaczną odległość od rośliny, więc nie wystarczy podlać jedynie pod pniem. Powinno się również unikać zraszania liści. Rośliny balkonowe podlewamy dwa razy dziennie – rano i wieczorem, pamiętając aby liście nie były mokre.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Zobacz również:

Szczepionka mikoryzowa = lepsza kondycja roślin
Podlewanie roślin zimozielonych przed zimą
Szkolenie ogrodnicze Gordo Studio - relacja
10 przydatnych narzędzi ogrodnicznych, o istnieniu których (prawdopodobnie) nie wiedziałeś! - Ogrodo...

Dyskusja

1 komentarz

  1. Jeśli ktoś nie zna się na podlewaniu, dobrym rozwiązaniem jest użycie systemu do automatycznego podlewania. Na rynku jest cała masa takich rozwiązań, ja zetknęłam się tylko z Blumatem. System ma specjalne czujniki, które oceniają czy gleba jest odpowiednio nawodniona. Jeśli nie – system podlewa roślinę.

    Dodany przez użytkownika: olka | 3 sierpnia 2016, 06:55

Skomentuj

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.